Mąż twierdzi, że podczas rozwodu nie należy mi się nic, ponieważ nie pracowałam. Mąż grozi mi, że wyrzuci mnie z domu. Czy mąż ma rację? Jakie są moje prawa? Polski Adwokat – St. Petersburg, FL.

Mąż twierdzi, że podczas rozwodu nie należy mi się nic, ponieważ nie pracowałam. Mąż grozi mi, że wyrzuci mnie z domu. Czy mąż ma rację? Jakie są moje prawa? Polski Adwokat St. Petersburg, FL

Moje małżeństwo trwało 18 lat. Mąż bardzo dobrze zarabia, ja natomiast nie pracuję, gdyż opiekuję się dziećmi. Mąż twierdzi, że podczas rozwodu nie należy mi się nic, ponieważ nie pracowałam. Boję się rozwodu, bo nie wiem, gdzie się podzieję i jak sobie poradzę z dziećmi po rozwodzie. Mąż grozi mi, że jeżeli złożę papiery rozwodowe to wyrzuci mnie z domu. Nie mam żadnych kwalifikacji zawodowych i nie znam języka. Czy mąż ma rację? Jakie są moje prawa? Odpowiada Polski Adwokat – St. Petersburg, FL.

Pani mąż nie ma racji w kwestii podziału majątku po rozwodzie. Nie może też wyrzucić Pani z domu. Nawet jeżeli Pani nie pracowała, a mąż był głównym żywicielem rodziny, to nie oznacza, że nie należy się Pani nic ze zgromadzonego podczas małżeństwa majątku. Opieka nad domem i dziećmi to również praca, czasem nawet o wiele cięższa niż praca zawodowa. Sąd podzieli cały majątek zgromadzony podczas trwania małżeństwa według zasad sprawiedliwości, najprawdopodobniej po połowie, chyba że istnieją przesłanki do nierównego podzielenia majątku. Generalnie, z pewnymi wyjątkami, nie ma znaczenia to, ile pieniędzy lub innych składników majątkowych każda ze stron wniosła indywidualnie do wspólnego majątku. Tak więc nie powinna się Pani obawiać, że sąd nie uwzględni Pani wkładu przy podziale majątku. Dodatkowo, może mieć Pani prawo do otrzymania permanentnych alimentów małżeńskich. Aby otrzymać alimenty małżeńskie będzie Pani musiała wykazać, że ma Pani potrzebę otrzymywania alimentów oraz że mąż ma zdolność do ich płacenia. Sąd weźmie również pod uwagę dodatkowe czynniki takie jak na przykład: długość trwania małżeństwa, wiek każdej ze stron, stan psychiczny i stan fizyczny stron, środki finansowe stron i ich możliwości finansowe, zdolność zarobkową, wykształcenie, zdolność znalezienia zatrudnienia, standard życia podczas małżeństwa, wkład obu stron do małżeństwa, obowiązki rodzicielskie wobec dzieci, konsekwencje podatkowe i inne przesłanki, które sąd może uznać za istotne do wymierzenia sprawiedliwości. Pani małżeństwo uważane jest na Florydzie za małżeństwo długoterminowe, w którego przypadku dostępnych jest dla Pani kilka rodzajów alimentów, w tym alimenty permanentne, czyli generalnie do końca życia. Alternatywnie, może Pani otrzymać alimenty rehabilitacyjne, które umożliwią Pani środki finansowe na zdobycie nowych kwalifikacji zawodowych lub naukę języka. Może Pani również rozważyć alimenty terminowe, które przyznawane są maksymalnie na tyle lat, ile trwało małżeństwo lub alimenty na okres 2 lat, które mają na celu pomóc w przystosowaniu się do nowej sytuacji życiowej.  W celu zdeterminowania, jaki typ alimentów będzie dla Pani odpowiedni, zalecam konsultację z doświadczonym adwokatem rozwodowym.

W celu uzyskania dodatkowych informacji po polsku zadzwoń aby umówić się na pierwszą BEZPŁATNĄ konsultację prawną:

727-538-4171

813-786-3911

* Powyższa informacja ma charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie stanowi ani nie zastępuje porady prawnej